Quantcast
Channel: Surová dcérka – Surová Dcérka
Viewing all 145 articles
Browse latest View live

Nová mašinka – MioMat

$
0
0

miomat

K našej zbierke 4 mixérov, 2 odšťavovačov, 4 rôznych kuchynských robotov, ryžovaru a iným pomocníkom, ktorí potrebujú elektrickú zásuvku, pribudol tento týždeň ešte jeden. Našťastie celkom skladný výrobník rastlinného mlieka, MioMat. Kvôli nedostatku miesta nemáme doma sušičku a kým nedarujeme aspoň 2 mixéri a odšťavovač, tak už asi nič nepribudne :D

Miomat funguje ako mixér a varič v jednom, to veľa práce uľahčuje a prípravu zjednodušuje, ako mi povedali mnohí z vás, ktorí už máte miomat roky :) Viem si predstaviť, ako by mi uľahčil život na garzonke, kde som mala najmenšiu kuchynskú linku akú si viete predstaviť, alebo v zahraničí, kde som nemala mixér a o jeden hrniec sa bilo ďalších 5 dievčat. Miomat nie len mixuje za surova, varí za horúca ale pripraví aj raw polievku, ktorá je zohriata do 42 stupňov. Takže ani raw jedlá nemusíte mať studené, keď sa chcete zohriať v zime.  Má len 4 programy, takže sme sa v ovládaní rýchlo zorientovali.

Ryžovo pohánková kaša s kokosom, datlovým sirupom a lesným ovocím z Miomatu

Ryžovo pohánková kaša s kokosom, datlovým sirupom a lesným ovocím z Miomatu. Najľahšie raňajky, len naplniť mašinku a počkať.

Ako fungujú určite uvidíte. S príchodom jari sa tešíme na rôzne zeleninové raw polievky, kaše. Vyrobíme si aj mlieka a niektoré recepty vám natočíme. Zvládnete ich samozrejme aj s vašim mixérom alebo v hrnci. A zatiaľ som vám natočila unboxing MioMatu. Dúfam, že toto video nájdu všetci na Slovensku či v Česku, ktorí zvažujú kúpu a bude mať potom veľa vzhliadnutí ako všetky videá kde sa rozbaľuje nový iPhone a zrkadlovky :D

Príspevok Nová mašinka – MioMat zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.


Raw Till 4 denný jedálníček

$
0
0

Konečne vyšlo slnko a tam som vám pripravila s dobrou náladou aj nový vlog. Ako vyzerá môj denný jedálníček vo februári? Všetko, čo denne zjem (na konci videa vás čakajú aj hodnoty) raw alebo vegánske v štýle raw till 4. Dnes som sa vo vlogu vrátila aj k téme kozmetiky. Ak vás zaujíma kozmetika Alverde, teda tá vegánska, zisťovala som, ako je to z rôznym vzhľadom certifikátov.

Papája bola skvelým spestrením denného jedálníčka. Ak by som ju nemala, tak by som si spravila pomarančovú šťavu z červených alebo bežných pomarančov či grepu. Ale citrusy nemá rada naša mačka, za to šťava z papáje ale aj hurmikaki jej chutí, má svoj ovocný jedálníček. Včera som náhodou videla papáju v Tescu, keď som dopĺňala zásoby banánov. vyzerala že ledva dokvitla a nikdy nedozrie. Ak ste ju videli, viete o čom hovorím. S touto veľkou a zrelou sa nedá porovnať. A takú v bežnom supermarkete na Slovensku nekúpite.

papája

Príspevok Raw Till 4 denný jedálníček zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Ako správne odlíčiť make-up kokosovým olejom

$
0
0

IMG_2236

Kokosový olej máme doma hlavne do našich raw dezertov, ale vždy ho nechávame v kúpeľni, lebo tam sa tiež priebežne využíva. Kokosák používam na odličovanie líčidiel už asi 2 a pol roka. V Indii bol kokosový olej veľmi dostupný a pri prechode na raw stravu sa mi zhnusilo dávať si na tvár parfémované odličovacie mlieka. No kokosový olej mi krásne voňal. Odvtedy som ho nevymenila a cestujem s ním všade.

Dnes vám ukážem, ako sa ja odličuje kokosovým olejom, aby ste mohli predísť niektorým chybám, ktoré dievčatá robia. Veľakrát si myslíme, že čím viac si na seba dáme krému alebo oleja, tým lepšie bude pôsobiť a tým budeme krajšie. A ani s kokosovým olejom to tak nie je. Nenechávajte svoju pleť mastnú po odličovaní olejom. Dobre si tvár umyte vodou, presušte ako vám ukážem vo videu.

Ak máte suchú alebo problematickú pleť s akné, veľa kokosového oleja môže suchosť aj akné len zhoršiť. Vtedy je lepšie oleju sa vyhnúť. Ale základ je, používať ich správne. Zložky vašej kozmetiky sú buď odstrániteľné vodou alebo olejmi, preto kombinujem aj vodu aj olej, aby som sa dobre odlíčila. Pleť nenechávam mastnú a správam sa k nej čo najšetrnejšie.

A pred tým, ako použijem nejakú kozmetiku, spravím vlastne to isté. Navlhčím si tvár, vmasírujem len pár kvapiek oleja do vlhkej kože a potom pleť jemne osuším. Potom sa mi lepšie nanáša make-up a mám z neho lepší pocit.

V bežnom živote sa maľujem veľmi jemne a len občas. Kokosovým olejom som ale zvládla odlíčiť aj naozaj silné líčenie, ktoré mi dopriali na foteniach ako modelke. teraz som rada, že môžem väčšinu dní žiť bez líčidiel a ak nejaké použijem, snažím sa ich odlíčiť hneď, ako ich nepotrebujem.

A teraz to celé budem skúšať s nejakými ekologickejšími hubkami na odličovanie, ktoré sú na viac použití ;)


Tento mesiac môžeš náš blog a vegánstvo podporiť v súťaži Bloger Roka, hlasuj za nás tu:

BR_2015_728x90_vlog

Príspevok Ako správne odlíčiť make-up kokosovým olejom zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Raw kakao z konopného mlieka

$
0
0

raw kakao
Dnešný recept bude na smoothie, ktoré môžeme pokojne nazvať kakaom. Obsahuje mlieko (rastlinné), kakao, je sladké, pení a je aj teplé! :)

Na raw kakao potrebujeme:
– 50g konopného semienka
– 2 banány
– 4 datle
– 2 PL kakao
– liter vody

MVI_2238.00_00_23_29.Still002

Nelúpané konopné semienko sme nechali namočené vo vode asi na 24 hodín. Stačí scediť vodu a môžeme vyrobiť konopné mlieko. Do MioMatu si dáme vsetko semienko, 4 datle a liter vody. MioMat nám semienka rozmixuje a jeho raw program mlieko zohreje do 42 stupňov aby bolo stále raw. Potom mlieko scedíme cez sitko alebo cez plátno. Celý postup si môžete pozrieť tu:

K teplému konopnému mlieku pridáme 2 banány, najlepšie už bodkované, ktoré sú sladšie. Pridáme aj kakao a rozmixujeme. A chcete špeciálne raw kakao tak môžete pridať aj vanilku, my sme na záver pridali škoricu. Raw kakao si môžete pripraviť z akéhokoľvek mlieka, ktoré vám chutná. My máme rady aj konopné pre jeho zaujímavú chuť :)

 

Príspevok Raw kakao z konopného mlieka zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Vegánsky raj: Praha

$
0
0

IMG_0764

Keď si dáte vyhľadať v Prahe všetky vegánske, raw, vegetariánske, vegan friendly miesta a obchodíky v Prahe, momentálne vám nájde 110 týchto miest. V Prahe som zostala po Raw feste ešte ďalší asi týždeň. Bolo nemožné navštíviť všetky tieto miesta, bolo nemožné navštíviť všetky miesta, ktoré mi odporúčali kamaráti ako “must taste” a to je úzasné aj flustrujúce!

Za týždeň som ochutnala čo sa dalo. Začala som v reštaurácií Plevel, potom Loving Hut, Raw Deli, My Raw Cafe, Lehká Hlava a za záver vďaka dňu udržateľnosti VegTeg, Chutnej a Creme de la Creme :) Praha je raj aj peklo pre vegánov.  Miniete viac penazí ako chcete, ale bude to za tie chute stáť.

Najviac mi chutili sladké veci. Chia puding, muffin, zmrzlina a potom musím vyzdvihnúť žihľavový burger. Kompletné hodnotenie vegánskej Prahy môžete vidieť vo videách. Dúfam, že nie posledných z Prahy. Teším sa na ďalšie návštevy Prahy, pikniky, festivaly. Bol to skvelý týždeň. Vlastne moja dovolenka aj keď som vlogovala každý deň, stále to bola dovolenka.

Príspevok Vegánsky raj: Praha zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Ako sa stať vegánom a nestratiť váhu

$
0
0


ako nechudnúť

Veľkou motiváciou k zmene stravy býva váha. Väčšinou túžba schudnúť. A chudnutie sa na vegánskej strave dá dosiahnuť ľahko, niekedy až moc ľahko.  A to je problém hlavne pre ľudí, ktorí chudnúť nechcú. Ako neschudnúť, keď človek začne jesť len rastlinnú stravu? Ako si váhu udržať alebo nebodaj ešte pribrať?

Pozri si celé video na túto tému:

Sama som na vegánskej strave schudla asi 9kg ale odvtedy si svoju ideálnu váhu držím a nechudnem ďalej. Nechudla som tak, že som obmedzovala sacharidy ani kalórie, práve naopak. Doprala som si dostatok stravy a vďaka tomu schudla a vďaka tomu si už viac ako rok udržujem rovnakú váhu.

Ako veľakrát opakuje,m častou chybou na vegánskej strave je, že ľudia jedia málo. A z toho vychádza aj chudnutie, či už je vytúžené alebo nie. Preto prvá vec, ktorú vám poradím ak nechcete chudnúť je zistiť, koľko kalórií prijímate v strave. Základom je jesť dosť. Ak jedávate ako žena pod 2000kcal a ako muž pod 2500kcal tak to je hlavný dôvod chudnutia.

Vegáni potrebujú jesť oveľa väčšie porcie jedla a viac kalórií, či chcú chudnúť alebo naopak nechcú. Naše telo spáli prirodzene viac energie lebo musí premieňať a vyrábať viac živín, napríklad  vytváraním aminokyselín, premieňaním omega 3 mastných kyselín na omega 6 atď. Na tieto procesy tiež telo míňa energiu, preto môžeme a musíme jesť viac. To je tiež jeden z dôvodov prečo by sme nemali chudnúť obmedzovaním kalórií. Ale spať k priberaniu…

Ak chcete zistiť ako ste na tom z kalóriami, budete potrebovať kuchynskú váhu alebo odmerný hrnček a cronometer.com, kam si zapíšete odvážené porcie svojho jedla a aplikácia vám povie akú asi energetickú a nutričnú hodnotu prijímate denne.

Ak žijete aktívny, športujete, máte náročnú prácu. Budete potrebovať prijímať ešte viac kalórií.Viac jedla, tak je to jednoduché alebo tak zložité… Často si neuvedomujeme ako málo sme jedli aj pred vegánskou stravou a zvyknúť si na dostatočné porcie môže chvíľu trvať.  Rastlinná strava má väčší objem ale je menej kalorická ako mäsitá strava plná tukov. Musíte si nájsť svoj ideálny príjem jedla. Pre mňa je to všade okolo 2500 kcal. Niektoré dni zjem menej, niektoré viac a takto  si držím svoju váhu.

Druhá vec je, ak už ste vychudnutý, prešli ste si týmto nechceným chudnutím, a chcete pribrať, nie je to len o jedle. Nepotrebujete len pribrať tuk ale aj svalstvo, ktore ste asi určite stratili. Preto okrem dostatku jedla treba zaradiť aj pohyb ak ho nemáte. A viac pohybu znova znamená viac kalórií. nemusíte trénovať na maratón. Stačí pol hodiny pohybu , ktorý vás baví, každý druhý deň.  Chodenie, behanie, bicyklovanie, loptové hry, plávanie, korčuľovanie… Pohyb vám naštartuje metabolizmus a budete schopný zjesť viac a to potrebujete.

Ako jesť viac? Vyberajte si kaloricky hodnotnejšie  jedlo ako predtým. Viac ryže, strukovín, zemiakov, obilovín, sušené ovocie, banány a ak nebudete vedieť do seba ani tak dostať dosť kalórií, tak viac tukov – orieškov, semienok, avokáda… Tuky sú kalorická bomba, ktorá vás zachráni ak neviete do seba dostať  na posedenie ani 2-3 banány.

Udržovanie si váhy ide ľahšie pri varenej strave, ktorá ma viac kalóri ako len raw strava plná vody. Ale aj pri raw strave sa dá chudnutiu vyhnúť v´daka sladkému a sušenému ovociuu, klíčkom, semienkam, orechom… Ak dokážete jesť dostatočné porcie, tak si udržíte váhu aj keby jete len ovocie a zeleninu. Preto zisťujte , čo vaše telo zvláda a ako mu pomôcť.

 

Príspevok Ako sa stať vegánom a nestratiť váhu zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Vegan kozmetika – krémové novinky

$
0
0

kozmetika vegan

Od marca kedy som naposledy ukazovala moje kozmetické novinky sa mi doma nazbieralo ďalších pár kúskov kormetiky. Konečne som vyškúšala aj nejaké tie krémy, ktoré budú veľmi nápomocné pri práci v záhrade aj keď príde zase chlad a bude treba viac hydratovať.

Posledné mesiace som skúšala kozmetiku značiek Styx, Carun a Arbonne:

Kozmetika ktorá mi najviac vyhovovala, určila by som také 3 miesta je:

Carun –  konopný a hydratačný krém na tvár
Arbonne – maskara so skvelým aplikátorom a výdržou
Styx – zemiakový hydratačný krém na ruky

 

Vyskúšala som aj “BB cream” Rose Garden od Styx, ako vidíte na fotke dodal mi pekný letný opálený feeling. Styx má sladko voňajúcu kozmetiku, čo sa ovocných druhov týka a aj zemiakový krém vonia sladko. Ale teraz som vyskúšala aj produkty s aloevera a balzam na pery s granátovým jablkom a tie boli menej sladké a tiež sa mi veľmi páčili a osviežovali. Takže zase nabudúce možno aj o nich :)

Konoplné masti od Carunu som zatiaľ vyskúšala pri menších popáleninách a dúfam, že zranení bude aj v záhrade čo najmenej. A skin cream sa mi páči veľmi.  Po zime už nemávam suchu pleť ale aj tak je to príjemná vecička a páči sa mi aj ako podklad pod makeup. 

Arbonne má podobne dobrú hydratáciu a ak hľadáte kompletnú starostlivosť a cruelty free náhradu aj pre ženy v 40tke, tak môžete hľadať v ich ponuke. Zatiaľ sú ale len na Poľskom trhu z našich okolitých krajín.  Aplikátor z ich riasenky si veru odložím, je skvelý! Patria k finančne náročnejsím kozmetikám, ale odráža sa to na kvalite.

Príspevok Vegan kozmetika – krémové novinky zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Yulin festival: Jedenie psov a naše tradície

$
0
0

Už roky nás šokuje, že v Číne ľudia jedia psie mäso. A aj v tomto období v Číne zomierali psy aj mačky kvôli Yulin festivalu. Často  v strese a bolesti, lebo niektorý ľudia veria, že je mäso tak chutnejšie a zdravšie. Všetci chceme Yulin festival zastaviť, lebo zvieratá milujeme. Alebo milujeme len psov a mačky? 

Vieme sa pozrieť na naše vlastné tradície, oslavy a sviatky? Ako sa správame na fašiangy počas domácich zabíjačiek k prasatám? Počas veľkej noci k jahňatám? Počas Vianoc ku kaprom? Na svete neustále trpí veľa zvierat. Ktoré môžu trpieť a ktoré nie? Ktoré sú pre nás viac? Prečo vôbec robíme rozdiel medzi zvieratami, ktoré cítia a trpia rovnako?

Ľahšie vidíme chyby, ktoré robí niekto iný, ako tie vlastné. Ak nám záleží na tom,a by zvieratá trpeli menej, máme tu obrovský problém veľkochovov, kde žije a čaká na smrť  viac ako len desaťtisíc zvierat ročne. Ale 60 miliárd zvierat ročne. Pozrite si video: 

Príspevok Yulin festival: Jedenie psov a naše tradície zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.


Krkonošské kyselo po vegánsky

$
0
0

krkonošské kyselo

Ak si doma pečiete vlastný kváskový chlieb, máme pre vás ďalšie využitie kvásku okrem pečenia. Skvelá kyslá polievka – Krkonošské kyselo vo vegánskej verzií aj s vajíčkom.

Na Krkonošské kyselo potrebujeme:

  • 200g ražného kvásku
  • 2l vody
  •  50g sušených húb
  •  600g zemiakov
  • rascu
  • bobkový list
  • 1 cibuľu
  •  tofu
  •  kurkumu
  • čiernu soľ
  • čierne korenie

IMG_3909

Večer pred varením si 200g ražneho kvásku rozmiešame v litri vody. Namočíme aj sušené huby aby zmäkli cez noc. Na druhý den si dáme variť huby asi v litri vody aj s rascou a bobkovým listom. Zvlášť si uvaríme na kocky nakrájané a očistené zemiaky. Keď sa uvaria aj z voodu ich pridáme k hubám. Potom cez sitko vlejeme za stáleho miešania chlebový kvások a privedieme k varu.

Medzi tým si na oleji opražíme nadrobno nakrájanú cibuľku. Tofu si nastrúhame alebo nakrájame na drobno a pridáme ho k cibuľke spolu s  trochou kurkumy, kvôli žltej farbe a čiernou soľou, ktorá dodá vajíčkovú chuť. Tak si pripravíme tofu praženicu. Tofu môžete pridať do hrnca alebo ako my, pridať až pri servírovaní. Polievku ešte  dochutíme podla chuti soľou a čiernym korením a ozdobíme nasekanou petržlenovou vňaťou alebo kôprom.

IMG_3879

 

Príspevok Krkonošské kyselo po vegánsky zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Moje nebezpečné Indické príhody

$
0
0

DSC_0503

Možno už dávno viete a možno ani netušíte, ale moje vegánstvo a raw stravovanie sa začalo ešte niekde v Indii. Už som vám povedala pár mojich vegánskych zážitkov zo Singapúru aj Indie, ale teraz som si pripravila viac cestovateľské príhody, Indické príhody, ktoré som zažila počas zmeny z mäsožravca.

O peniazoch a ľudoch: 

Zničený byt a ukradnuté banány: 

Príspevok Moje nebezpečné Indické príhody zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Vegánske jedlá od JedzHneď

$
0
0

jedzhnedthum

Ak sledujete náš youtube, tak viete, že som v Prahe začala so skúšaním indických jedál od Jedzhneď.sk, ktoré sú vegánske. Ochutnala som 14 jedál, ktoré som od Jedzhneď dostala a k tomu aj šošovicové placky. Tu si môžete pozrieť celú vegánsku ponuku. Ako som sľúbila, teraz vám poviem, ako mi chutili.

Rozbaľovanie a zoznamovanie sa z jedlom:

Väčšina jedál je “medium spicy” a niektoré boli len mierne pikantné. Ja nie som na pikantné chute nijak citlivá, takže pri žiadnom jedle sa mi nestalo, že by bolo až príliš pikantné. Medium je pre mňa akurát, na viac by som si ale netrúfla. Hlavne ak som jedlá kombinovala s nekorenenou basmati ružou a zeleninou, tak pikantnosť nebola problém. Myslím si, že s ryžou zvládnu jedlo aj ľudia, ktorí sú na pikantné citlivejší.

Dnešné video o tomto sosovicovom dhale :) 

A photo posted by Nikoleta Kováčová (@rawdaughter) on

Prvé jedlo, ktoré som ochutnala bol dhal. Neviem, či to je tým, že dhal mám vo všeobecnosti veľmi rada, ale tento prvý pokrm zostal mojím najobľúbenejším. Skvelo ochutený, ako by som to sama nezvládla. Možno som taký dobrí nemala ani v Indickej reštaurácií. Niečim bol jednoznačne výnimočný. Plánujem si sama objednať ďalšie dhal krabičky. Ale ako vravím, je to moja osobná srdcovka už roky! 

 Vegan Paneer Makhani – Tvrdé tofu v rajčinovej omáčke.

A photo posted by Nikoleta Kováčová (@rawdaughter) on

Všetky jedlá krásne voňali, ľahko sa pripravovali a všetky sme zjedli, lebo nám chutili. Vždy keď som po dni už nestíhala a nechcelo sa mi pripravovať nič zložité, tak som len dala variť ryžu, nakrájala zeleninu a zohriala obsah krabičky. Čas ušetrený, hlad zasýtený. O niektoré jedlá som sa podelila s Henrym v Prahe a musím povedať, že aj jemu sa zapáčili – zachutili. Snažil sa ma presvedčiť aby som mu nejaké nechala, ale to sa nestalo!

 

Ďalšia skúška z krabicky. Shahi Navratan Korma s ananásom ;) 

A photo posted by Nikoleta Kováčová (@rawdaughter) on

Okrem ryže som si robila aj šošovicové placky, ktoré tiež stačí zohriať a máte jedlo doplnené o chrumkavý element. Je príjemné mať vrámci jedla aj niečo takto chrumkavé, aj keď sa placky vedeli aj lepiť na zuby. Vyskúšala som si, že pri mojich porciách ryže a veľkom apetíte mi jedna krabička, ktorá by mala byť porcie pre dvoch, stačí len na jednu porciu. V tom problém nevidím, ale ak máte apetít, tak rátajte s tým, že zjete jedlo celé aj s kopcom ryže, kedže je to len 280 gramov jedla.

 

Guacamole a 2x india. Zemiaky a hrasok v curry – Alo matar a Delhi dal Makhani zo sosovice a červenej fazule

A photo posted by Nikoleta Kováčová (@rawdaughter) on

Po všetkých jedlách môžem povedať, že som bola najedená, spokojná a chutilo mi. Môžem vám teda takúto krabičkovú “diétu” odporučiť, ak si chcete uľahčiť varenie a máte radi Indiu. Jedlá z červenej fazule, hrášku, cíceru, šošovice tie ma nesklamali. jediná vec, ktorá ma chuťou prekvapila a neulahodila mi, bol Baigan Bharta – mletý baklažán. Mal takú zvláštnu dymovú chuť. Možno tak má chutiť, ale to už z Indickej kuchyne nepoznám, zjedol sa tak či tak.

A ako som sľúbila, ak mi budú jedlá chutiť, tak dostanete zľavu, ak sa rozhodnete skúsiť ich tiež. A je jedno či z českého alebo slovenského e-shopu. Každý, kto si na www.jedzhned.sk alebo na www.jezhned.cz od 8.7. do 10.07. objedná vegánske hotové jedlá a zadá kk nákupu kód “rawdaughter”, bude za svoj súcit so ziveratami odmenený 20% zľavou z nákupu.

 

Biryani ryža a cicerove Aloo Choley. Sosovicove placky. 

A photo posted by Nikoleta Kováčová (@rawdaughter) on

Dajte mi vedieť aké bolo vaše naj jedlo, ktoré ste z Indickej kuchyne vyskúšali.

Príspevok Vegánske jedlá od JedzHneď zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Vegan Cuketový koláč

$
0
0

cuketovy kolac

Na prvom vegánskom pikniku v Piešťanoch sa objavila táto dobrota. Cuketový koláč, vegánsky, ktorý nám doma veľmi chutil. Je šťavnatý, ľahký a pomáha nám zúžitkovať všetku cuketu v záhrade. Kto bol na pikniku, ochutnal a chce recept, tu ho máte!

Na cuketový koláč potrebujeme:

  • 1 cuketu
  • 2 jablká
  • hrnček ovsených vločiek
  • hrnček špaldovej múky
  • pol hrnčeka kakaa
  • hrnček trstinového cukru
  • pol hrčeka oleja
  • pol hrnčeka vlašských orechov
  • 1PL prášku do pečiva
  • 3/4 hrnčeka vody
  • 1 vanilkový cukor
  • 1ČL škorice
  • štipka soli
  • jahodový džem
  • strúhaný kokos20160708172233

Cuketu a jablká nastrúhame. Všetky ingrediencie, okrem jahodového džemu a kokosu, spolu zmiešame a dáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Koláč dáme piecť na 180 stupňov asi na pol hodinu. Potom ho potrieme džemom a posypeme kokosom. Jednoduché a neskutočne dobré. Cuketový koláč môžeme len odporúčať

Koláč na pikniku:

Príspevok Vegan Cuketový koláč zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Prečo vegáni všetkých nenávidia

$
0
0

Koľko krát, ste za posledný týždeň počuli, že ste extrémista, citlivka, že nič nezmeníte, že zomriete (právom), že každému vnucujete svoj názor? :)

Koľko krát  ste niekomu povedali, že je vrah, zlý človek, že musí prestať jesť mäso, lebo inak si zaslúži tiež len smrť?

Medzi vegánmi a všežravcami panuje naoko nevraživosť. Máme taká pocit, lebo sú ľudia v každom tábore, ktorí na seba navzájom útočia a majú zlú skúsenosť s vegánmi aj všežravcami. Ja si sama pri každej príležitosti  vypočujem, že som extrémista. Vďaka youtube-u si vypočujem aj želania smrti a rôzne nechutné veci. Veľa ľudí myslí, že preto, že nejem mäso a chcem aby sa ľudia stravovali vegánskejsie, tak musím ľudí nenávidieť a hlavne tých, ktorí mäso jedia. Práve tých, ktorí si kliknú na video a cítia sa poúčaní.

Pozrite si video o tejto téme:

Všetkých, ktorí na vegánov útočia, lebo sami jedia mäso, chápem. najlepšou obranou býva útok, aj ten slovný. Máme potrebu zdiskreditovať  informácie, ktoré neladia z našim chovaním, aby sme sa nimi nemuseli viac zaoberať a nebodaj meniť správanie.

A keď to chápem, viem ako sa cíti taký človek, tiež som predsa raz jedla mäso a ospravedlňovala si to,  tak je môj prístup k týmto ľudom iný. Na každý komentár a urážku odpoviem slušne, nenechávam sa vyprovokovať, skôr vytiahnem ľahký humor a pochopenie. To vie komentujúceho šokovať. Čakal, že šialená vegánka mu na jeho urážky odpovie len urážkami, ale to sa nestalo. Lebo nie som taká šialená vegánka, ale rozumný človek, ochotný diskutovať a stále zisťovať viac, lebo sama neviem všetko a nemám všetku múdrosť sveta (aj keby sa z videí javilo, že mám, ako sa nám veci javia je individuálne).

Napriek tomu, že ľudia si myslia, že ich nenávidím ak nesúhlasím z ich názorom alebo životným štýlom, vôbec to tak nie je. Neviem či môžem hovoriť za všetkých vegánov, to asi nie, ale ja k ľudom necítim nenávisť aj keď viem, že robia zlé veci. Nemám rada tie zlé veci ktoré robia, o ktorých ani netušia aké zlú sú. Môžete  jesť mäso a písať mi, že aspoň zostane viac mäsa pre vás a že odteraz budete jesť viac mäsa aby ste zjedli to, čo nejem ja. Žiadna nenávisť, chápem vás.

Keď som bola ešte nový vegán, myslela som si, že ľudí nenávidím. Veď som zistila, akí ľahostajní sme k planéte, ako nechávame zvieratá trpieť a ako to vplýva na utrpenie iných ľudí a nášho životného prostredia. Potom som zistila, že vegáni sú na smiech a každý využije príležitosť povedať vtip o vegánoch , že nám želajú smrť, hlad, izolujú nás zo spoločnosti a vlastne nás nenávidia.

Dosť podnetov na to,a by človek tiež zanevrel na druhú stranu a správal sa rovnako nenávistne. Neskôr som si ale uvedomila, že som necítila nenávisť, ale sklamanie a zúfalstvo, že sa nič nedá dosť rýchlo zmeniť.  Pochopila som že reakcia ostatných na vegánstvo je ich obrana a je prirodzená.

Všetci reagujeme na nepríjemné nové informácie, ktoré protirečia našim predstavám a znalostiam, nášmu konaniu, tak že ich začneme popierať, ospravedlňovať svoje konanie alebo útočiť na tieto informácie. Lebo naše postoje a skutočnosť nemôžu byť v rozpore, tak funguje naša myseľ. Volá sa to kognitívna disonancia. Podliehame jej všetci. Pod videom na youtube nájdete užitočné linky, kde je toto naše správanie dobre vysvetlené a pochopíte nie len mäsožravcov ale aj seba.

veľakrát na internete vidím vegánov, ktorí uverili tomu, že ostatných nenávidia. A že celé ľudstvo je zlé a len nech trpíme, umierame. Tiež tento názor chápem. mám chvíle keď si poviem, že si nič iné nezaslúžime za naše správanie. Ale stále verím, že toto je len jedna fáza v našej spoločenjskej evolúcií, ktorou snáď prejdeme ako sme prešli inými skúškami. Je ľahké nenávidieť, keď vidíme len profilové fotografie a ľudí nepoznáme.

Každý si prejde touto nahnevanou fázou. Neprináša asi nič dobré ani do nášho života ani pre vegánstvo, ale vie nás chvíľu hnať vpred aby sme konali. Zápal pre vec je skvelý. Nepotrebujeme ale ni nenávisť ani ľahostajnosť. Stále budeme “riešiť, čo vy, mäsožravci jete, aj keď si myslíte, že je to len vaša voľba. Zabúdate, že zviera nemalo na výber a zabúdate aj na to, že túto planétu máme spoločnú. vaše konanie ovplyvňuje aj naše životy, životy zvierat a stav planéty. Hovoriť o tom, treba, nenávidieť ale netreba.

Podľa mňa je riešením len empatia, snaha o pochopenie a diskutovanie na úrovni. Preto to sama robím. Správam sa k ostatným tak, ako chcem aby sa správali ku mne a ku zvieratám. Nemusíme si maľovať svet na ružovo a všetkých priamo milovať, stačí spolu vychádzať a hľadať spoločné témy a zhody. 

Príspevok Prečo vegáni všetkých nenávidia zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Vegan Levanduľové sušienky

$
0
0

IMG_1906

Túto levanduľovo sladké odmenu som vám chcela priniesť na zajtrajší piknik. Pre počasie ho asi budeme musieť odložiť a neviem či sušienky vydržia do druhého termínu. Musíte mi veriť, že sú skvelé! Ako klasické maslové sušienky k čaju, ale vegánske.

Na levanduľové sušienky potrebujete:

  • 350g hladkej špaldovej múky
  • 1 zrelý bodkový banán
  • 250g alsan rastlinného tuku na pečenie
  • 120g práškového cukru
  • 4ČL sušených levanduľových kvetov
  • 1ČL limetkovej alebo citrónovej kôry

levanduľové sušienky

Práškový cukor si môžete vyrobiť z trstinového cukru, tým že ho rozmixujete na prášok. Mixér to skvelo zvláda. Levandulu sme použili našu so záhrady, jeden zväzok nasušených kvetov stačí. A citrónovú kôru si nastrúhajte z bio citróna ak chcete vlastnú. Potom si všetky ingrediencie na levanduľové sušienky dáte do nádoby a dobre ich premiešate a vypracujete hladké súdržné cesto. To necháte na chvíľu, tak 20 minút v chladničke odstáť. Potom si ho vyberiete a rozvaľkáte na doske tak na 3-4 milimetre. Vyberte si svoje obľúbené formičky a vytvorte si sušienky.

Nám vyšli asi 4 plechy sušienok v tomto tvare. Plech na pečenie si vysteľte papierom na pečenie a cesto pečte asi 10-15 minút na 170 stupňoch. kedže teraz čaj nepijeme, tak si k sušienkam dávame náš domáci jahodoví alebo egrešový džem a je to skvelé. Levanduľa robí tie najlepšie sušienky! určite to s nimi nepreháňajte, nech vám vydržia aspoň týždeň!

levanduľové sušienky

 

 

Príspevok Vegan Levanduľové sušienky zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Čo som dnes jedla: Vegan jedálniček Júl

$
0
0

Ak máte rady vlogy o jedle, ovocí a našej záhrade, tak tu je ďalší júlový vlog o tom, čo jem :)

Piknik sa snáď uskutoční budúci víkend, udalosť nájdete tu. A recept na levanduľové koláčiky zase tu.

Príspevok Čo som dnes jedla: Vegan jedálniček Júl zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.


Budú vegáni jesť mäso zo skúmavky? Super Meat

$
0
0

O mäse zo skúmavky sa už diskutuje dlho. Super meat spravil v tejto oblasti ďalší krok v pred. Odštartovali svoj crowdfounding, vyzbierali cez 100 tisíc dolárov za pár dní a chcú vyrábať mäso, ktoré bude bez utrpenia zvierat, planéty, lacné a dostupné. Pre Super meat pracujú aj vegáni a startup tvrdí, že ich mäso bude pre vegánov a vegetariánov.

Pozri si viac vo videu:

Ja si nemyslím, že mäso bude vhodné pre vegánov, rada sa nechám prekvapiť, ale pokiaľ je na začiatku výroby mäsa stále zviera, ktorému sa odoberajú bunky, vzniká okolo veľa otázok a problémov. Super meat bude skvelou možnosťou pre ľudí, ktorý chcú jesť mäso ale trápi ich veľký ekologický a etický dopad ich voľby. Držím im palce aby sa ich ciele a čísla naplnili a celá výroba bola dosť transparentná na to, aby ju mohli plne podporiť aj vegání. Väčšine vegánov chuť mäsa nechýba, časom tieto chute ustúpia u každého, a s množstvom náhrad ako tofu, robi, seitan alebo Beyond Meat, bude ťažké zaujať vegánov na to aby ochutnali. Ale každý plán, ktorý by mohol zachrániť životy zvierať ľudí a naše životné prostredie je vítaný!

Príspevok Budú vegáni jesť mäso zo skúmavky? Super Meat zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Avokádový nanuk

$
0
0

avokádový nanuk

Letný recept, ktorý musíte vyskúšať – avokádové nanuky! Avokádo sa dá jesť na sladko a často z neho pripravujeme čokoládový puding, ale teraz sme mu dali jemnú kokosovú sladkastú chuť a neodolateľnú chrumkavosť. Pripravíme si 6 nanukov s objemom asi 330ml.

Na avokádový nanuk potrebujeme tieto ingrediencie

  • 1 avokádo
  • 200ml kokosového mlieka
  • 100g medjool datlí
  • limetku alebo citrón
  • horkú čokoládu
  • kokos

Pozrite si ako na to vo videu:

Naviac budete potrebovať formičky na nanuky. Medjool datle namočíme aspoň na hodinu do vody aby úplne zmäkli. Očistíme si avokádo a pripravíme mixér. Pred mixovaním datle scedíme z vody a dáme ich do mixéra aj s avokádom a kokosovým mliekom. Pridáme trochu šťavy z limetky alebo citrónu a všetko rozmixujeme do hladka.

IMG_2345

Nezabudnite všetko ochutnať a pridať citrón alebo kokosové mlieko podľa seba. Formičky naplníme avokádovým krémom a dáme mraziť. Ja som nechala nanuky v mrazničke cez noc aby boli naozaj tuhé a mohla som ich obaliť ešte horkou čokoládou. 

avokádový nanuk

Na pare som si roztopila 6 štvorčekov horkej čokolády, asi 50gramov a nanuky po stuhnutí čokoládou poliala a pridala ešte sušený kokos na dozdobenie. Teplá čokoláda na nanukoch krásne sama stuhne. Potom môžete avokádové nanuky hneď jesť alebo odložiť znova do mrazničky.

IMG_2636

Príspevok Avokádový nanuk zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Farby na vlasy Naturtint

$
0
0

IMG_2491

Moje vlasy si už roky nefarbím, preto sa ešte žiadna farba na vlasy na blogu neobjavila. Zatiaľ som na svoje dva šedivé vlasy hrdá a teším sa na viac. Našťastie mamina si vlasy farbí a potrebovala sa zbaviť červených odtieňov vo vlasoch po poslednom farbení. Vyskúšala prvý krát gaštanovú farbu na vlasy  značky Naturtint. Farba, ktorá nemá žiadne živočíšne zložky, je bez amoniaku, parabénu a prírodnými zložkami. Nie je testovaná na zvieratách, ale nemá HCS certifikáciu, ktorá je najväčšou istotou, keď hľadám netestovanú kozmetiku.

IMG_2498

Hore vlasy pred farbením a dole po farbení.

naturtint

Červená farba už nevykúka, ani šedivé vlasy sa neobjavili, ako Naturtint sľúbil. Mamina to zhodnotila tak, že farba je dobrá aj lesk po farbení je dobrý. Aj dva týždne od farbenia spokojnosť a maina nemusí nič viac riešiť. Ešte máme jedne odtieň tmavo hnedej pri ktorom možno uvidíme zmenu odtieňa. Jediný problém bol, že mamina si musela zmývať vlasy na tri krát. Vlasy stále penili a bol v nich produkt, ktorý sa nechcel z niektorých prameňov zmyť. Nakoniec to ale zvládla! Netušíme čím to mohlo byť. Aké sú vaše skúsenosti s farbami naturtint?

naturtint

Farby Naturtint nájdete napríklad v Bioobchod.cz a ďalšie odporúčania na vegánsku kozmetiku tu a tu.

Príspevok Farby na vlasy Naturtint zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Je lepšia raw alebo vegánska varená strava?

$
0
0

Toto je otázka, ktorú dostávam často. Raw či vegan? Čo je lepšie, zdravšie, ľahšie, lacnejšie… atď. Keďže som začínala ako raw vegán a potom sa dostala k varenej strave, poviem vám, aké rozdiely vidím a hlavne cítim ja :)

Príspevok Je lepšia raw alebo vegánska varená strava? zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Život vegána s mäsožravcom: Môj ex-priateľ sa nestal vegánom

$
0
0

13882224_1049272031787866_3496746296798677702_n

Môj ex-priateľ, Peter, a ja sme spolu žili jeden rok v spoločnej domácnosti. Rozišli sme sa ako najlepší priatelia a vegánstvo je stále našou spoločnou témou na diskusie. V tejto sérií  videí sme sa vrátili k nášmu spolužitiu. Nie len aby sme otvorili tému toho, ako zložité/ jednoduché môžu byť vzťahy, keď majú dvaja ľudia rôzny pohľad na stravu. Ale a pre zábavu, našu aj vašu.

Venovali sme sa tomu, ako sme sa stravovali, kým sme spolu žili. O čom sme sa hádali. Prečo sme sa rozišli. O vegánskych deťoch, svadbe a mnohom ďalšom:

Príspevok Život vegána s mäsožravcom: Môj ex-priateľ sa nestal vegánom zobrazený najskôr Raw Mother&Daughter.

Viewing all 145 articles
Browse latest View live